Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Karabataklar İçin Yoğun Mesai...

Ocak 11, 2018

Facebook'ta PaylaşTweetle

Burdur'un Karamanlı ilçesi yakınlarında bulunan Karataş Gölü'nün su çıkış kapağının bulunduğu kanalda mahsur kalan 45 karabatak, AFAD ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kurtarıldı…

Karabataklar İçin Yoğun Mesai

Göller Bölgesinde yer alan Burdur İlinin ulusal öneme haiz ve en önemli sulak alanlarından birisi de Karataş Gölüdür ve Yaban Hayatı Geliştirme Sahası statüsünde olup koruma altındadır. Burdur ilinde bugüne kadar tespit edilmiş olan 280 çeşit kuş türünden 122 türü Karataş Gölü alt havzasında yaşamakta ya da bu alanı kullanmaktadır. Karataş Gölü’nde gerçekleştirilen su kuşu sayım sonuçlarına bakıldığında yıllara göre değişkenlik göstermekle birlikte 6000’in üzerinde su kuşunun kışı burada geçirdiği tespit edilmiştir.

Karabataklar İçin Yoğun Mesai

Biyolojik çeşitlilik açısından zengin bir sulak alan özelliği taşıyan Karataş Gölü’nde diğer birçok alanda olduğu gibi kuşlar bazı insan kaynaklı faaliyetlerden olumsuz etkilenebilmektedirler. Gerek alandaki balıkçılık faaliyetleri, gerekse çevresindeki tarımsal faaliyetler, zaman zaman yapılan kaçak avcılık vb. kuşlara zarar verebilmektedir.

Karabataklar İçin Yoğun Mesai

Tarımsal sulama amaçlı olarak da kullanılan Karataş Gölü’nün su kanalına yaklaşık 45 adet Karabatağın beslenme amacıyla girmesi ve geri çıkamaması haberinin Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur Şube Müdürlüğüne bildirilmesiyle hemen harekete geçilmiş ve ekiplerin uzun uğraşları sonucunda tümünün çıkarılamaması üzerine AFAD İl Müdürlüğünden yardım talep edilmiştir. Bölgeye gelen AFAD ekipleri, su kanalının tellerini keserek sepet yardımıyla kuşları çıkarmaya çalışmıştır. Bu yöntemle de sonuç alınamaması üzerine iki dalgıç kuşları kurtarmak için sulama kanalına inilmiştir. 3 saat süren kurtarma operasyonundan sonra kuşlar sulama bendinden çıkarılarak doğaya bırakılmıştır.

Karabataklar İçin Yoğun Mesai

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6.Bölge Müdürlüğü, Burdur Şube Müdürlüğünce kuşların bir daha aynı tehlikeyi yaşamaması için gerekli önlemler ivedilikle alınacaktır. Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü olarak kuşların kurtarılmasında emeği geçen personelimiz ve AFAD İl Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ederiz.

Karabataklar İçin Yoğun Mesai