Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Kızıldağ Milli Parkı Sınır Değişikliği

Kasım 29, 2018

Facebook'ta PaylaşTweetle

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6.Bölge Müdürlüğüne bağlı Isparta Şube Müdürlüğü sorumluluk sahalarından olan Kızıldağ Milli Parkı sınırları haritalar ile koordinat listelerinde gösterildiği şekilde değiştirilmesine ilişkin karar Resmi Gazetede yayımlandı.

Kızıldağ Milli Parkı Sınır Değişikliği

Kızıldağ, 1969 yılında Milli Park ilan edilmişti. 20 Şubat 1993 tarihinde de Yenişarbademli dâhil edilerek sınırları genişletilmişti. Milli Park sınırları 59.600 Hektar’a (Ha) yükseltilmişti. 27 Kasım 2018 tarihi itibariyle Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile sınırları bir kez daha değiştirilen Kızıldağ Milli Parkı sınırlarına, ender dağ ekosistemi özelliğine sahip Dedegöl Dağları ve Anamas Dağları ilave edilerek Milli Park sınırları 80.199 Hektar’a (Ha) yükseltilmiş ve ekosistem bütünlüğü korunmuştur.

Kızıldağ Milli Parkı Sınır Değişikliği

Dünyaca ünlü Fransız dağcılar Stéphanie Bodet ve Arnaud Petit tarafından yayınlanan ‘Parois de Legende’ (Efsane Duvarlar) adlı kitapta Türkiye’den yer alan tek parkur olan Kuzukulağı kayalıkları milli park sınırları içerisine alınmış olup kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, yüksekte ipte yürüme, doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, dağ koşusu, kuş, kelebek ve bitki gözlemi gibi aktiviteler yapılabilme olanağı bulunmaktadır.

Kızıldağ Milli Parkı Sınır Değişikliği