Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Yabanı Yabana Atmıyoruz

Şubat 04, 2019

Facebook'ta PaylaşTweetle

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğüne bağlı Antalya Şube Müdürlüğü toplantı salonunda Müdürlüğümüze bağlı şefliklerde görev alan Orman Muhafaza Memurlarına Pet Shop Denetimi Eğitimi verilmiştir.

Yabanı Yabana Atmıyoruz

Bu eğitimde 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkarılan Av ve Yaban Hayvanları ile hayvanlardan elde edilen ürünlerin bulundurulması, üretimi ve ticareti hakkında yönetmelik, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Bu Kanunu Uygulama Yönetmeliği ile CITES Sözleşmesi hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

Hayvanların satış noktalarında refah içinde yaşamaları eğitimimizin temel amaçlarındandı. Öncelikle bu satış yerlerine hayvanların yasal yollardan ithalatının yapılmış olması CITES, fatura, bilezik ve çiplerinin olmasına dikkat çekilmiştir. Yerli üretim yaban hayvanlarında ise Ek-9, Ek-15 fatura ve bileziklerinin olması gerekliliği vurgulanmıştır.

Eğitimimizde tabiatın korunması için hayvanların kaçak yollarla satılması engellenerek tabiatında kalmaları ana hedefimizdir.