Skip Navigation LinksAnaSayfa > Duyurular

Av Sezonu Basın Duyurusu 6. Bölge Müdürlüğü...

Ağustos 17, 2018

BASIN DUYURUSU

 

Yaban hayatının korunmasında ve bu kaynakların gelecek nesillere taşınmasında avcılarımıza büyük sorumluluk düşmektedir. Çünkü her şeyden önce avcı avcılığın sürdürülebilirliği çerçevesinde avın varlığının sürdürülmesi gerektiğini, avcılık etiğine ve kanunlara uyulması gerektiğini, yaban hayvanlarının yaşam ortamları ile birlikte en iyi şekilde korumanın yine avcılar tarafından yapılacağını bilmesi gerektiğine inanan kimselerdir. 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun 3. üncü maddesine dayanılarak 25 Ağustos 2018 tarihinde Merkez Av Komisyonu Kararı ile 2018-2019 av dönemi başlayacaktır.

 

Merkez Av Komisyonu aldığı karar doğrultusunda 2018-2019 Av Döneminde avlanma Batı Akdeniz bölgesinde 25 Ağustos 2018 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak, 03.03.2019 tarihinde yaban domuzu ve çakal avı ile sona erecektir.Alınan karar uyarınca genel ve devlet avlaklarında Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde (idari tatiller dahil) avlanma yapılabilecektir. Buna ilave olarak da birinci ve üçüncü grup kuşlar ile yaban domuzu avı salı günleri de yapılabilecektir.

 

Avcılar;

Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 2017-2018 av döneminde uygulamaya konulan 0850- 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir.

 

1-Avcı başına bir günlük avlanma limitleri avlak haritasında belirlenmiştir.
2-Av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarı belirlenmiştir. (Bagaj Limiti)
3-Avlaklarda izin alınarak avlanılacaktır.

 

Ayrıca avcıların;

 

  • 2018-2019 avcıların avlanma döneminde kurumumuzdan aldıkları avlanma izin pulu ile birlikte verilen avlak haritasındaki bilgileri iyi okumaları,
  • Ava Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS) izin aldıktan sonra gitmeleri,
  • Av gününe ve günlük avlanma limitlerine uymaları,
  • Ava giderken bütün avcılıkla ilgili belgeleri yanın da bulundurmaları eksik belge ile ava gitmemeleri ve başkalarının belgeleri ile ava gitmemeleri ve avcılık yapmamaları,
  • Korunan alanlarda ve av yapılmayacak alanlarda avlanmamaları,
  • Avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araç ve gereçle avlanmamaları avlanma esaslarına göre avlanmaları,
  • Avcılar avlanma esnasında doğada yaralı bulunan av ve yaban hayvanları en yakın Bakanlığımız birimlerine veya emniyet birimlerine bildirilmelidir.

Avcıların yukarıda belirtilen kurallara uymaları, yasal olmayan avlanmalara ve usulsüzlüğe mahal vermemeleri ve avcılığında bir sorumluluk olduğunu bilmelerini rica ederiz.