Skip Navigation LinksAnaSayfa > Milli Parklar > Kovada Gölü Milli Parkı

KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI

İli: Isparta

İlçesi: Eğirdir-Sütçüler

Alanı: 65340 Dekar (47220 Dekar Orman Alanı) (8105 Dekar Göl Alanı) (10015 Dekar Ziraat arazisi)

İlan tarihi: 1970
Uzun Devreli Gelişim Planı (UDGP) Onay tarihi: 23.06.2008
Yerleşim Yerleri: Milli Park alanı içinde Kırıntı Köyü yerleşiminin tamamı, Yuvalı Köyü Bahçıvanlar mahallesi,  Karadiken Köyü Yenimahalle mahallesi ve Akbelenli Köyü Denizaltı mahallesi bulunmaktadır.

 

KAYNAK DEĞERLERİ

Jeolojik Yapı: Gölü çevreleyen formasyonlar geniş alanları kaplayan massif kalkerlerdir. Güney tarafında kalkerlerin altında kil ve kumtaşı tabakaları da bulunmaktadır. Kuzeyde ise, en yeni jeolojik formasyon olan alüvyonlara rastlanmaktadır. Bu sebeplerle Kovada Gölü; tektonik hareketler sonucu oluşmuş karstik bir polyedir.

 

Kovada Gölü Milli Parkı 

 

FAUNA

Memeliler: Kirpi, yaban keçisi, ağaç sansarı, yaban domuzu, porsuk, tavşan, kızıl tilki, ağaç sincabı Milli Park içinde bulunan memeli türleridir.

 

Kovada Gölü Milli Parkı 

 

Kuşlar: Kovada Gölü Milli Parkı sınırları içerisinde varolan kuş türlerini belirlemek amacıyla yapılan çalışmalara yörede 167 kuş türünün varolduğu belirlenmiştir. Bunlardan Bern Sözleşmesi Koruma Listelerine göre yapılan değerlendirme sonucu alanda saptanan kuş türlerinden 116’sı Ek-II’ye, yani “Mutlak Koruma Altındaki Türler” listesi’ne girmekte; 44 kuş türü Ek-III’e, yani “”Koruma Altındaki Türler” Listesi’ne girmekte, kalan 7 kuş türü ise her iki listede de yer almamaktadır. IUCN tarafından hazırlanmış Avrupa Kırmızı Listesi (ERL)’ne göre yapılan değerlendirme sonucu yörede var olduğu belirlenen kuş türleri arasından Küçük kerkenez (Falco naumanni)‘in Vu (=Zarar Görebilir); Akkuyruklu Kartal (Haliaeetus albicilla)’ın ise LR/nt(=Düşük Risk) kategorisinde bulundukları belirlenmiştir. Milli Park alanı için elde edilmiş sayı, Türkiye’de bugüne kadar kaydedilmiş olan kuş türleri sayısının 1/3’ü kadardır.

 

Kovada Gölü Milli Parkı

 

 

Kovada Gölü Milli Parkı 

 

Balıklar: Pullu sazan, kadife balığı, sudak, gümüş havuz balığı Kovada Gölü’nde bulunan türlerdir.

Sürüngenler: Milli Park sınırları içerisinde 13 sürüngen türünün yaşadığı belirlenmiştir. Adi kertenkele, kaplumbağa, yılan, benekli su kaplumbağası belli başlılarıdır.

 

Kovada Gölü Milli Parkı

 

 

FLORA

Kovada Gölü Milli Parkı’nda; 75 familyaya ait 259 cins, 361 tür, 44 alttür ve 10 varyete tespit edilmiştir. Çalışma alanından tespit edilen bitkilerin fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise; Iran-Turan 42 (%11,6), Avrupa-Sibirya 14 (%3,9) ve Akdeniz 41 (%11,3) şeklindedir. 264 tür (%73,1) ise birden fazla fitocoğrafik bölgeye ait ya da fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler grubundadır. IUCN kriterlerine göre alanda tespit edilen türlerin tehlike kategorilerinin dağılımı ise; 338 LC, 1 EN ve 1 NT şeklindedir. Kovada Gölü Milli Parkı sınırları içerisinde 28 de endemik bitki türü tespit edilmiştir.

 

 

Orman ağaç ve ağaççıkları: Kızılçam, karaçam, sedir, toros göknarı, Meşe (sapsız, saçlı, pırnal, kermes) türleri, ardıç, çınar, çitlenbik, akçakesme, mirtus, menengiç, boyacı sumağı, yemişen, böğürtlen, defne, tesbih çalısı, karaçalı, karamuk, laden. Otsu bitkilerin yapılmış bir tespiti bulunmamaktadır.

 

 

Kovada Gölü Milli Parkı 

 

Kovada Gölü Milli Parkı

 

Kovada Gölü Milli Parkı

 

 

KÜLTÜREL VE ARKEOLOJİK DEĞERLERİ

Gölün en derin yeri günümüzde 7 m. dir. Suda bulunan ve göle yeşil renk veren tortular gölün dibinin görülmesini engellemektedir. Kovada Gölü Milli Parkı içerisinde eski medeniyetlere ait hiçbir emare bulunmamakla birlikte yakın çevresinde tarihi ve arkeolojik değeri çok yüksek önemli sahalar mevcuttur. Kovada Gölü, Greko-Romen Psidyasına çok yakındır. Neolotik devirden Omanlı Devrine kadar yakın çevresinde yaşayanlara ait, Yazılı Kanyon-Kral Yolu, Ağlasun (Sagalossos), Burdur (Hacılar Höyüğü), Eğirdir (Dündar Bey Medresesi, Hızır Bey Camii), Atabey Medresesi, Yalvaç (Psidia bölgesi) gölün yakın çevresindeki önemli kalıntı ve yapılardır.

 

MEVCUT ARAZİ KULLANIM

Milli Park içinde bulunan Ziyaretçi Tanıtım Merkezi ve Büfe ziyaretçilerin kullanımına açıktır. Ayrıca Milli Park içinde iki farklı yürüyüş rotası bulunmaktadır. Bunlar; Kırıntı Köyü – Giriş Kontrol Noktası - Kovada Koyu Günübirlik Kullanım Alanı (rota uzunluğu 5 km) ve Kovada Koyu Günübirlik Kullanım Alanı – Denizaltı Mevkii – Bahçıvanlar Manzara Seyir Noktası – Zamkadın Manzara Seyir Noktası (rota uzunluğu 8.5 km) dir.

 

Kovada Gölü Milli Parkı 

 

Kovada Gölü Milli Parkı

 

Kovada Gölü Milli Parkı

 

 

Tur güzergahları üzerinde 2 adet mola noktası bulunmaktadır. Bunlar; Bahçıvanlar Mola Noktası ve Zamkadın Mola Noktasıdır.

 

 Kovada Gölü Milli Parkı

 

Kovada Gölü Milli Parkı

 

KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI GÖRÜLECEK YERLER

  • Orman Ekosistemi,
  • Kovada Gölü,
  • Ziyaretçi Merkezi,
  • Yürüyüş Rotaları,
  • Günübirlik Kullanım Alanıdır.

 

KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI’NDA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

  • Zengin Bitki Örtüsü ve Jeolojik Yapı Gözlemi,
  • Doğa Yürüyüşü,
  • Piknik,
  • Fotoğrafçılık İmkânı bulunmaktadır.

ULAŞIM

Eğirdir İlçesine 24 Km, Isparta İline 84 Km, Antalya’ya 180 Km’ dir. Kovada Gölü Milli Parkı Eğirdir-Antalya Karayolu ile ülke ulaşım ağına bağlanmaktadır. Milli Park alanı içerisinde geçen önemli bir başka ulaşım bağlantısı ise Eğirdir-Antalya Karayolu’ndan Kınalı Tepe mevkiinde ayrılarak Sütçüler’e devam eden, Kırıntı Köyü ile Denizaltı ve Yenimahalle yerleşmelerini de birbirlerine bağlayan yoldur.

 

 Kovada Gölü Milli Parkı

 

Kovada Gölü Milli Parkı

 

 

2019 YILI KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI GİRİŞ ÜCRETLERİ

 

YAYA GİRİŞ ÜCRETİ

ARAÇLA GİRİŞ ÜCRETİ

NORMAL

İNDİRİMLİ

I. Grup (Bisiklet)

II. Grup (Motorsiklet, ATV)

III. Grup (Otomobil)

IV. Grup (Minibüs, Kamyonet, Pikap)

V Grup (Midibüs)

VI. Grup (Otobüs)

6 TL

3 TL

6 TL

9 TL

18 TL

54 TL

90 TL

162 TL