Skip Navigation LinksAnaSayfa > Milli Parklar > Saklıkent Milli Parkı

İli: ANTALYA-MUĞLA


Adı: SAKLIKENT MİLLİ PARKI


Kuruluşu: 1996


Alanı: 16430 Dekar (15560 Dekar Antalya il sınırları içerisinde, 870 Dekar ı Muğla sınırları içerisindedir)Konumu: Akdeniz Bölgesi’nde, Antalya ve Muğla illeri sınırları içinde yer almaktadır. Milli parkın kaynak değerini Saklıkent Kanyonu oluşturmaktadır. Eşen Çayının bir kolu üzerindeki kanyon jeomorfolojik olarak ilginç özellikler sergilemektedir. Milli parkın alt seviyelerinde kızılçam toplulukları görülürken daha yukarılarda karaçam ve sedir toplulukları görülmektedir. Dumanlıdağ çevresinde anıt ağaç niteliğinde sedirler bulunmaktadır. Aktar Yaylasında ise endemik geofitler ve siklamenler bulunmaktadır.


Alandaki Rekreasyonel Kullanımlar: Yaz aylarında Fethiye’ lilerin vazgeçilmez bir piknik alanı olmanın yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de uğrak yeridir.

Kışın kar yağışına bağlı olarak kayak mevsimi 2-3 aydır. Saklıkent kayak merkezi, Torosların zirvesinde yeralan Bakırlıdağı kuzey yamacına kurulmuştur.

Kaynak Değerleri: Milli parkın yüksek rakımlı bölgelerinde yer alan yayla gelişimleri, hem sosyo-kültürel yaşam şekilleri hem de doğal güzellikleri doğanın sunduğu eşsiz değerlerdendir.!..Park alanı dünyada eşine az rastlanır bir doğa harikasıdır.

Milli parkın ana kaynak değerlerini, 1000-1100 m. Yükseklikte ve oldukça dik vadi yamaçlarına sahip Saklıkent Kanyonu oluşturmaktadır.

Özellikle Saklıkent Kanyonu içerisinde, bazı kesimlerin, karstik tünellerin çökmesi sonucu, kanyonun oluşumuna katkıda bulunduğu gözlenmektedir.

Flora: Milli park alanında orman formasyonu kızılçam, karaçam ve sedirden meydana gelmektedir. Bunlar sahadaki jeomorfolojik basamakların bulunduğu yükseltiye göre sırasıyla maki, kızılçam, karaçam ve sedir şeklinde sıralanmaktadır.

Kanyon girişine yakın kesimlerde kızılçam yaygınlık gösterirken, özellikle milli parkın güneydoğu kesiminde 1000 m’ nin üzerindeki zonlarda karaçam, Dumanlıdağ ve yakın çevresinde ise anıt niteliğindeki sedirler etkileyici görüntüler oluşturur. Ayrıca Aktar Yaylası’nın güneydoğu kesimi, soğanlı bitkilerin (Sıklamenlerin) endemik olarak yerleştikleri ve yetiştikleri sahadır.

Alandaki Tesisler – Konaklama: Fethiye ile Kaş ilçelerinde konaklama için uygun tesisler mevcuttur. Milli park alanında yer alan yayla yerleşimlerinde ise yetkililerle görüşmeler yapılarak konaklama sağlanabilir. Ayrıca milli park mahalli teşkilatının uygun gördüğü sahalarda geçici olarak çadır ve karavanla konaklama yapılabilir.

 Ulaşım - Parka Nasıl Giderim?: Ulaşım genellikle karayolu ile yapılmaktadır ancak Dalaman Havalimanı ile hava yolunu da kullanmak mümkündür. Antalya, Muğla ve Burdur bağlantılı üç karayolu, çam ağaçları arasında yapılacak rahat bir yolculuk ile Fethiye’nin ziyaretçilerine kolay bir ulaşım imkanı sağlar.

 

Alanın Antalya merkezine uzaklığı 50 km. dir. Fethiye’ye 45 km mesafedeki Kayadibi Köyü yakınındaki Saklıkent’e özel araçlarla, Fethiye merkezden kalkan Saklıkent Dolmuşlarıyla ve ayrıca Saklıkent’e, güneyden Kalkan- Yeşilova yol ayrımından Palamut köyü yolu ile kuzeyden ise Kemer yolu ile ulaşılmaktadır

 

Görülecek Yerler?: Saklıkent Kanyonunu, Dumanlıdağ mevkiindeki denize açılan etkileyici seyir noktasından manzarayı görmeden bölgeden ayrılmayın!

 

Konaklama İmkanları Nasıldır?: Fethiye ile Kaş ilçelerinde konaklama için uygun tesisler mevcuttur. Milli park alanında yer alan yayla yerleşimlerinde ise yetkililerle görüşmeler yapılarak konaklama sağlanabilir. Ayrıca milli park mahalli teşkilatının uygun gördüğü sahalarda geçici olarak çadır ve karavanla konaklama yapılabilir.

 

Yemek Kültürü?: Yöresel yemekler; Ölemeç Çorbası (Ufalamaç), Tingil Çorbası, Arapaşı, Sündürme, Leğen Böreği, Döndürme..


Parkın Haritası:


Saklıkent Milli Parkı


Saklıkent Milli Parkı


Saklıkent Milli Parkı